ارشاکو
آموزش ضوابط مربوط به فضاهای باز ساختمان ( پارکینگ ) | کلوپ آموزش

 • ADS
 • ADS
 • آموزش ضوابط مربوط به فضاهای باز ساختمان ( پارکینگ )

  ۱- صدور پروانه جهت ساختمان جدید و یا اضافات ساختمانی مجاز نخواهد بود مگر اینکه در طرح ساختمان و یا تغییرات آن حداقل تعداد محل های پارکینگ لازم براساس معیاری زیر پیش بینی شده باشد.
  ۲- در مواردی که به دلائل فنی پارکینگ مقدور نباشد با رعایت تراکم ساختمانی پیش بینی شده در این موارد حق پارکینگ محاسبه و به صندق شهرداری واریز خواهد شد.
  ۳- تامین پارکینگ در مازاد فضای باز جز بنا محسوب نخواهد شد.
  ۴- پارکینگ در ساختمان – درصورتی که پارکینگ در طبقات زیر زمین و همکف ساختمان پیش بینی شود سطح این قسمت از ساختمان جزء سطح نا خالص طبقات ( تراکم ) محاسبه نخواهد شد.
  ۵- رامپ پارکینگ در فضای باز ساختمان پیش بینی شود جزء زیر بنا محسوب نخواهد شد.
  ۶- از هر خیابان فقط یک راه ورودی پارکینگ مجاز خواهد بود مگر طول بر زمین بیش از ۲۰ متر باشد که در این صورت می توان از دو درب ورودی ، پارکینگ استفاده نمود.
  ۷- حداکثر ارتفاع پارکینگ ۲٫۲۰ متر و حداقل ارتفاع ورودی پارکینگ ۱٫۸۰ متر می باشد، چنانچه مساحت زیر زمین پارکینگ بیش از ۱۰۰۰ متر مربع باشد ارتفاع پارکینگ می تواند تا ۲٫۵ متر پیش بینی شود.
  ۸- زیر زمین به منظور استفاده پارکینگ باید دارای دسترسی مستقیم به طبقات باشد ( پله ، اسانسور )
  ۹- کف پیلوتی پارکینگ در همکف باید همسطح کف متوسط گذر مگر به دلائل فنی که نسبت به موارد برسی و توسط شورای معماری منطقه برسی خواهد شد.
  ۱۰- حداقل عرض رامپ جهت دسترسی پارکینگ برای حداکثر ۲۵ واحد ۳٫۵ متر و از ۲۵ واحد به بالا حداقل ۵ متر لازمست می توان دو راه ورودی و خروج هر یک به عرض ۳٫۵ متر نیز پیش بینی شود.
  ۱۱- حداکثر شیب رمپ ۱۵ درصد خواهد بود.
  ۱۲- فضای لازم برای هر پارکینگ ۳*۵ متر می باشد و چنانچه پارک دو ماشین در کنار یکدیگر پیش بینی گردد فضائی معادل ۵*۵ متر مربع ( آکس به آکس ستون ) مورد نیاز بوده ضمنا عرض مسیر مانور اتومبیل بایستی ۵ متر ( آکس ستون ) پیش بینی گردد.
  ( اتومبیل ها نباید هنگام ورود و خروج مزاحم یکدیگر شوند. )
  ۱۳- معیار پارکینگ مورد لزوم ساختمان های مسکونی:
  الف- ساختمان هایی که دارای یک واحد مسکونی می باشند و سطح ناخالص طبقات آنان با زیر زمین از ۱۵۰ متر مربه کمتر باشد. احداث پارکینگ الزامی نیست . در صورتی که سطح ناخالص طبقات بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر مربع باشد یک واحد پارکینگ و چنانچه سطح ناخالص طبقات از ۲۰۰ متر مربع بیشتر باشد ، دو محل پارکینگ احتیاج است.
  ب- ساختمان هایی که دارای بیش از یک واحد مسکونی می باشد. در حوزه یک تقسیم بندی سه گانه تا مساحت ۲۰۰ متر مربع خالص آپارتمان مسکونی یک واحد و بیش از ۲۰۰ متر مربع ۱٫۵ واحد پارکینگ محاسبه خواهد شد. در حوزه ۲و۳ تقسیم بندی چنانچه مساحت خالص آپارتمان تا ۱۰۰ متر مربع باشد نیم واحد بین ۱۰۰ – ۲۰۰ متر مربع یک واحد و بیشتر از ۲۰۰ متر مربع ۱٫۵ واحد محاسبه خواهد شد.
  ۱۴- در مواقعی که پارکینگ در مازاد فضای باز پیش بینی می گردد سطح لازم برای هر اتومبیل ۱۵ متر مربع محاسبه خواهد شد
  تذکر : حوزه پارکینگ در متن پروانه ساختمانی قید شده است.

  ——————————-

  با تشکر از ابراز احساس شما!
  بعد از خواندن مطلب چه حسی دارید؟
  • برانگیخته
  • مجذوب کننده
  • خوشحال کننده
  • حوصله سر بر
  • ناراحت کننده
  • عصبانی شدم
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , ,

  ديدگاهي بدهيد !


  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.